Przy udziale większej ilości osób z jednej firmy udzielamy korzystnych rabatów. Szkolenie może być również przeprowadzane w formie zamkniętej, dedykowane dla pracowników konkretnej organizacji, w terminie dogodnym dla przedsiębiorstwa.
Najblizszy termin szkolenia to: 26-28.06.2023 r.
Cele szkolenia
- Nabycie lub poszerzenie wiedzy w zakresie wymagań ustawodawstwa krajowego i UE w zakresie racjonalnego gospodarowania energią
- Nabycie lub poszerzenie wiedzy na temat terminologii, wymagań i zasad funkcjonowania Systemu Zarządzania Energią zgodnego z ISO 50001 i korzyściami wynikającymi z jego wprowadzenia w organizacji, w tym: zdobycie praktycznych umiejętności tworzenia dokumentacji wymaganej w Systemach zarządzania energią zgodnych z ISO50001
- Zdobycie praktycznych umiejętności opracowywania Przeglądów energetycznych spełniających wymagania Normy ISO 50001
- Pogłębienie i usystematyzowanie wiedzy w zakresie efektywnego wykorzystania energii oraz optymalizacji działania układów klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, grzewczych, parowych, maszyn i urządzeń, pieców przemysłowych, sieci i wymienników ciepła, silników elektrycznych i napędów, gospodarki chłodniczej, zużycia energii w układach sprężonego powietrza.
- Podniesienie kompetencji w zakresie przeprowadzania analiz ekonomicznych dotyczących projektów proefektywnościowych.
- Zdobycie lub poszerzenie wiedzy na temat analitycznych metod monitorowania i modelowania efektywności wykorzystania energii, zapoznanie z przykładowymi aplikacjami i programem informatycznym
- Zdobycie lub poszerzenie wiedzy z zakresu pozyskiwania funduszy z programów krajowych i unijnych na działania proefektywnościowe
Ramowy program szkolenia
- Wymagania prawodawstwa krajowego i Unii Europejskiej w zakresie efektywności energetycznej budynków – aktualnie obowiązujący stan prawny.
- Zasady sporządzania Audytu energetycznego budynku i świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.
- Ocena stanu ochrony cieplnej budynku oraz sposoby obniżenia strat ciepła.
- Ocena systemu ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą wodę.
- Ocena systemu wentylacji i klimatyzacji z uwzględnieniem wymagań ochrony przeciwpożarowej i akustycznej.
- Ocena instalacji oświetleniowej w budynku.
- Metodyka obliczeń.
- Podstawy i zasady audytu energetycznego.
- Optymalizacja wykorzystania energii w poszczególnych obszarach: oświetlenie, ogrzewanie, chłodzenie, maszyny i urządzenia, klimatyzacja, wentylacja, ciepło technologiczne, sprężone powietrze.
- Odnawialne źródła energii i przykłady wykorzystania.
- Analiza ekonomiczna w projektach efektywności energetycznej.
- Przygotowanie audytu energetycznego – warsztaty.
- Analityczne metody monitoringu i modelowania efektywności wykorzystania energii usprawniające przepływ informacji i pozwalające na sprawne podejmowanie trafnych decyzji biznesowych.
- Egzamin wewnętrzny (test wiedzy + sporządzenie szkoleniowego audytu energetycznego).
Kurs składać się będzie z części teoretycznej i praktycznej. Część praktyczna zajęć prowadzona będzie w formie analizy case studies i warsztatów.
Metody pracy, jakie zastosujemy podczas szkolenia
- Prezentacja
- Interaktywny wykład
- Analiza przypadków
- Ćwiczenia w grupach
- Praca indywidualna nad obliczeniami z wykorzystaniem sprzętu komputerowego
- Dyskusja
Uczestnicy o nas:
Tadeusz Krzemień „szkolenie bardzo przydatne i profesjonalnie poprowadzone pod względem merytorycznym jak i praktycznym”
Piotr Wróbel „szkolenie jest bardzo przydatne i pomocne w racjonalnym zarządzaniu energią w swojej firmie. Wysoki poziom wiedzy prowadzących sprawił, że można było oprócz wiedzy teoretycznej lepiej zrozumieć temat na podstawie różnorodnych przykładów fizycznych i praktycznych. Na pewno w mojej pracy spróbuję wcielić w życie uzyskaną wiedzę.”
* Aplikując na szkolenie akceptujesz jego regulamin.